kc news Časopis

Peter Lacho o novom albume BCC Worship
Pridané dňa: 
16.09.2013
Autor: 
Hani Plintová

Známa chválospevová skupina BCC Worship z Bratislavy vydala v poradí svoj 4. album! Špecifický je tým, že ide o LIVE nahrávku, ktorej súčasťou bol spevácky zbor a publikum. Ponúkame vám rozhovor s Peťom Lachom, členom a jedným z vedúcich BCC Worship, ktorý vám o BCC Worship a o novom albume prezradí viac.

Kto je vlastne BCC Worship?

Názov BCC Worship má veľmi jednoduchý a jasný zmysel, je odvodený od toho, že sme v prvom rade chválospevová kapela v zbore Bratislava City Church (v skratke BCC), ktorý je súčasťou Apoštolskej cirkvi na Slovensku. Naša chválospevka sa začala formovať začiatkom 90tych rokov pod vedením Braňa Lacha. Vystriedalo sa tam už zopár desiatok ľudí, ako aj názov kapely. Pod názvom BCC Worship fungujeme od roku 2009. Kedže sme v prvom rade chválospevka zboru Bratislava city church, tak medzi členov kapely radíme každého, kto slúži vo chválach v našom zbore a tých je približne štyridsať. Potom máme užšiu zostavu, ktorú voláme frontová zostava a v tejto zostave vystupujeme mimo nášho zboru. Táto zostava nie je fixná, práve naopak, snažíme sa dať príležitosť podľa možnosti čo najväčšiemu počtu z tých, ktorí slúžia vo chválach v našom zbore.

Máte za sebou už štyri albumy. Ako vznikol nápad nahrať live album?

Posledné tri albumy boli nahrávané v štúdiu a pri každom sme si povedali, že to ďalšie už bude live. Tentokrát sme sa už rozhodli spraviť ten odvážny krok a ísť do toho. :) Dôvod bol, že chvály sú predsalen iné, ako nejaká hudba na počúvanie, nie je to len o kapele, ale o aktívnom zapojení sa celého publika, preto sme chceli na CD práve túto atmosféru zachytíť a zdá sa, že sa nám to aj podarilo, z čoho sa nesmierne tešíme.

Aké bolo pre vás live nahrávanie?

Samotná atmosféra na nahrávaní bola skvelá. Bola to pre nás nová skúsenosť a sami sme nevedeli ako to dopadne, či sa to podarí nahrať a či sme práve nevyhodili pár tisíc eur len tak do luftu, ale vďaka Bohu všetko vyšlo ešte lepšie ako sme si predstavovali. Publikum spolupracovalo úžasne a pre mňa osobne to boli v podstate také isté chvály, ako kedykoľvek inokedy, s tým rozdielom, že na jednom počítači bolo stlačené tlačítko „nahrávať“ :)

Ako ste vnímali rozdiel medzi nahrávaním live albumu oproti predošlým štúdiovým albumom?

Rozdiel medzi nahrávaním live a v štúdiu je, že v štúdiu možte nahrávať ktorýkoľvek nástroj alebo spev toľkokrát, pokiaľ s tým nebudete spokojní. Pri live nahrávaní máte iba jeden pokus, ale ako som už spomínal, práve tá duchovná atmosféra je nezameniteľná a oveľa mocnejšia, človek prestane myslieť nad akordami a rytmom, ale sa zameria priamo na chválu nášho Boha, čo sa v štúdiu vyrobiť nedá. Preto je live nahrávanie pre chvály ako stvorené.

Ako vznikali piesne, ktoré sú na albume?

Väčšina piesní vznikla v našom zbore, niektoré majú už zopár rokov a niektoré sú úplne čerstvé, ale všetky vyjadrujú to, čím sme ako chválospevka a samotný zbor za posledné roky prechádzali. Okrem našich piesní sme tam zaradili aj dve veľmi známe piesne „Tebe spievam žalmy chvál“ a „Vesmírom znie“, pretože sme cheli, aby tam boli aj piesne, ktoré už ľudia dobre poznajú a pri ktorých už mnohokrát zažili mocný Boží dotyk a tieto dve piesne sú krásne, mocné a pomazané.

Album má názov „Jediné miesto“. Čo je to za miesto, o ktorom spievate?

Názov „Jediné miesto“ je odvodený z nosnej piesne na albume, ktorá sa volá „Jediné miesto“ a slová tej piesne hovoria za všetko: „jediné miesto, kde pokoj nájdem, tam kde sa cítim v bezpečí, je pri tebe Ježiš, tam všetko nájdem, ty ma vždy o tom presvedčíš“ – to je naše posolstvo, náš odkaz.

Aká je vízia BCC Worship?

Naša vízia je ukázať ľuďom, že chvála nie je len o hudbe a spievaní, ale je to v prvom rade životný štýl. Chceme ľudí priam vyprovokovať k oslave nášho Boha a túžime ich povzbudzovať, aby to robili najlepšie ako vedia, veď náš Boh je ten najlepši, preto to najlepšie patrí jemu.

Aké sú ďalšie výzvy a plány BCC Worship?

Máme pred sebou ďalšie projekty, ako napr. naše prvé turné s Tretím dňom po Slovensku a Čechách. Do budúceho leta chceme nahrať dalšie CD a tento rok by sme sa chceli ešte zamerať na budovanie chválospeviek na Slovensku a Čechách a na budovanie samotných ľudí v nich, či už po hudobnej, alebo duchovnej stránke. A v neposlednom rade nás nájdete aktívnych každú neďelu na našich bohoslužbách v Bratislava city church.

Máte za sebou najväčší slovenský kresťanský festival Campfest – ako sa darilo albumu v predaji?

Na Campfeste bolo ako vždy skveleee! :) CD sa tam predávalo ako teplé rožky, myslím, že sa ich predalo približne dvesto, čo je úžasné.
Každému, kto si ho kúpil moc ďakujeme a žehnáme vám, aby ste pri počúvaní tohto CD našli to JEDINÉ MIESTO...

(Peťo Lacho, BCC Worship)

Nový album si môžete zakúpiť na www.gospelmusic.cz, na koncertoch BCC Worship alebo na bohoslužbách Bratislava city church. Dostupný je aj spevník s textami a akordami. Viac info nájdete na facebooku: BCC WORSHIP.